Начальник Хмільницької ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області Леонід Радецький під час останньої зустрічі з платниками району інформував їх про зміни у законодавстві. Говорили, зокрема, про вимоги до застосування РРО та/або ПРРО, починаючи з 01.01.2022 р., про Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних-осіб підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021р. № 496 (далі – Порядок 496), тощо.
Так, посадовець повідомив, що з 01.01.2022 року набирають чинності положення абзацу четвертого п.61 підрозділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України згідно з яким фізичні особи-підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме – платники єдиного податку ІІ – IV груп, зобов’язані застосовувати РРО таабо ПРРО для здійснення розрахункових операцій. Платники І групи Єдиного податку з 01.01.2022р. не зобов’язані реєструвати та застосовувати РРОПРРО.
Суб’єкт господарювання самостійно, виходячи з власних потреб, обирає вид РРО (програмний таабо класичний), засобами якого здійснюється реєстрація розрахункових операцій відповідно до вимог Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами.
ПРРО мають наступні переваги над класичними РРО:
Суб’єкт господарювання, який має намір зареєструвати програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – ПРРО), повинен перебувати на обліку в контролюючому органі. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись ПРРО, про яку суб'єкт господарювання повідомляє контролюючий орган за місцем своєї реєстрації, подавши повідомлення за формою 20-ОПП.
Реєстрація ПРРО здійснюється на підставі Заяви про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою № 1-ПРРО (J/F 1316604), що подається у електронній формі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків через Електронний кабінет або засобами телекомунікацій.
Суб’єкт господарювання може завантажити програмне забезпечення «Програмний реєстратор розрахункових операцій» скориставшись вебпорталом Державної податкової служби України за посиланням: Головна>БАНЕР>Програмні РРО>Програмний реєстратор розрахункових операцій. Для завантаження програмного забезпечення потрібно скористатись будь-яким браузером (для Google Chrome існують окремі налаштування для завантаження файлів з ftp).
Реєстрація класичного РРО здійснюється у податковому органі за основним місцем обліку суб’єкта господарювання як платника податків у паперовому або електронному вигляді за формою № 1-РРО. Також на обліку має перебувати його господарська одиниця, де буде використовуватись РРО та заключний договір на сервісне обслуговування касового апарату між суб’єктом господарювання та ЦСО.
Перевагами використання РРО таабо ПРРО є можливість сканування штрих-коду для отримання ціни товару з баз даних, можливість фіксувати дату та час розрахункової операції, можливість вести облік товарів, фіксація форми оплати, можливість формування звітності за любий період, можливість підрахунку будь-яких податків та знижок.
Наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку» (далі – Порядок № 496), який набрав чинності 26.11.2021 визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП), які відповідно до Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.
При цьому, дія Порядку № 496 не поширюється на платників єдиного податку першої групи. Із загального числа платників єдиного податку другої – четвертої груп (фізичних осіб – підприємців) вимоги Порядку № 496 поширюються виключно на платників, визначених п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, які здійснюють:
- реалізацію технічно-складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
- реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення;
- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Разом з тим, вимоги Порядку № 496 поширюються на фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку третьої групи, які зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Водночас, Порядок № 496 встановлює обов’язок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Інформація щодо застосування ПРРО, використання яких значно спрощує процес реєстрації розрахункових операцій, рекомендуємо використовувати матеріали банеру «Програмні РРО», що розміщений за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Також у банері наявні покрокові інструкції зі встановлення та налаштування ПРРО (https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy-/, та https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/fiskalniy-dodatok-prrosto/), відеоуроки щодо реєстрації ПРРО та відеоінструкція щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців розміщені за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/.
Відеоуроки щодо формування електронної печатки для ПРРО розміщено за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/elektronni-dovirchi-poslugi/.
Хмільницька ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області