Начальник Літинської ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області Тетяна Беліченко провела робочу зустріч з керівником КП «Муніципальний ринок» Гуменюком М.П та керівником Центрального ринку Літинської РСС Панасюком С.М., в ході якої присутнім роз’яснили особливаості застосування РРО/ПРРО та ведення товарних запасів.
З 1 січня 2022 року набрала чинності законодавча вимога про обов’язок малого бізнесу щодо використання касових апаратів, тобто реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або сучасну альтернативу — програмні РРО.
Їх використання буде необхідним для ФОП другої-четвертої груп спрощеної системи оподаткування при проведенні розрахункових операцій готівкою або карткою.
І перше з них таке. Застосування РРО (звичного апаратного чи новітнього програмного) є обов`язковим для тих суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу.
Підприємці мають можливість самостійно обрати, яким видом реєстраторів розрахункових операцій користуватися.
Разом з цим, програмні реєстратори мають ряд переваг, до яких, зокрема, належить:
- вчасний випуск оновлень виробником і автоматичне їх завантаження реєстратором;
- відсутність щомісячних платежів за техобслуговування;
- можливість обрати ПРРО залежно від потреб бізнесу — передбачені програмні РРО як для великих компаній, так і для малих підприємств.
Також, модель «Все в одному» передбачає наявність основних опцій в одному пристрої:
- програмний РРО;
- еквайринг (оплата карткою);
- складський облік та ін.
Найчастіше такий пристрій портативний і схожій на банківський термінал. Дуже зручна річ, дозволяє вести облік і приймати гроші з карти, автоматично формуючи чек.
Якщо обрано програмний РРО його необхідно зареєструвати у податковій .
Для реєстрації ПРРО потрібно в Електронному кабінеті платника податків подати заповнену форму №1-ПРРО. У четвертому розділі форми передбачає зазначення типу ПРРО. А саме:
- стаціонарний – передбачає встановлення на визначену господарську одиницю та використання лише за вказаною в реєстраційній заяві адресою;
- пересувний програмний РРО може бути зареєстрований на конкретну господарську одиницю, проте передбачає можливість використання на всій території України.
- каса самообслуговування – встановлюється на визначену господарську одиницю та передбачає використання за адресою, наведеною у заяві на реєстрацію. Використовується без касира та платіжного терміналу.
- інтернет-торгівля – цей тип ПРРО встановлюється на визначену господарську одиницю, використовується за адресою в реєстраційній заяві, та підходить для використання у разі отримання оплат від розрахунків у інтернет-магазині чи на сайті.
Здійснення реєстрації ПРРО передбачає наступні кроки.
Реєстрація точки продажів в Електронному кабінеті — для цього в розділі “Введення звітності” потрібно обрати групу звітів F13,заповнити й надіслати форму F1312003.
Обрати програмний реєстратор розрахункових операцій ПРРО, який відповідає вашим вимогам та потребам вашого бізнесу. Наприклад ПРРО Cashalot орієнтований на великі підприємства та значну кількість кас. Програмний РРО СОТА Каса цілком підходить для невеликого бізнесу.
Далі потрібно завантажити файл ПРРО та встановити його на пристрій, що буде використовуватися в якості каси у точці продажу.
Далі реєструємо ПРРО: створюємо віртуальну касу через заповнення в Електронному кабінеті форми №1-ПРРО. Варто зауважити: під час заповнення форми у пункті №5 зазначте “здійснюється” для продовження функціонування програмного реєстратора у разі зникнення інтернет-з’єднання. Без проставлення відповідної відмітки у цьому пункті ваш програмний РРО не буде працювати офлайн.
Отримайте квитанцію, яка буде містити присвоєний податковою вашому ПРРО фіскальний номер.
Переконайтеся, що працівник, який буде працювати з програмним РРО, має власний електронний підпис КЕП.
Далі слід зареєструвати касира у ДПС. У розділі Ведення звітності знаходимо форму F1391802, заповнюємо дані касира: прізвище, ім’я та по батькові касира, його ІПН та його ідентифікатор ключа.
Останнім кроком буде внесення у ваш ПРРО товарів. Варто зауважити, що програмні РРО містять асортиментні довідники товарів згідно зі стандартами УКТЗЕД, а також підтримують можливість імпорту такого довідника із зовнішніх файлів.
Ведення товарного обліку підприємцями
Зміни внесені до пункту 12 статті 3 Закону про РРО, передбачають також зміну правил ведення товарного обліку підприємцями.
Нагадаємо, що облік товарних запасів зобов’язані вести:
- фізичні особи – підприємці, у тому числі спрощенці, які повинні реалізувати лише відображені в такому обліку товарів;
- особи, що фактично реалізують товари або надають послуги та/або розрахункові операції в місці продажу.
Також повинні вести товарний облік усі підприємці-єдинники незалежно від групи, у разі реалізації:
- технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
- лікарських засобів та виробів медичного призначення, за винятком ветеринарної медицини;
- ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Не повинні вести облік товарних запасів ФОП платники ЄП, які одночасно:
- перебувають на єдиному податку 1, 2 та 3-ї групи за ставкою 5%, тобто є неплатниками ПДВ;
- не торгують трьома групами товарів, наведеними вище.
Нова редакція закону передбачає перелік документів, які зобов’язані надати підприємці контролюючим органам. Конкретно нова редакція передбачає, що суб’єкт господарювання повинен надати ДПС на початок проведення перевірки документи у паперовому чи електронному вигляді, які підтверджують облік та походження товарних запасів:
- документи щодо інвентаризації товарних запасів;
- документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання;
- документи на внутрішнє переміщення товарів;
та інші документи.
Фактично ФОП повинен надати усі документи, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу чи господарському об’єкті.
Окрім того, змінено відповідальність за порушення ведення обліку товарних запасів. Зокрема, передбачається зміна наявного розміру штрафу у подвійну вартість реалізованих з порушенням товарів на штрафну санкцію в розмірі облікованих з порушенням товарів за ціною реалізації, проте не менше 170 гривень, тобто 10 неоподатковуваних мінімум доходів громадян. Таких штраф буде накладатися:
- за реалізацію товарів, не облікованих відповідно до вимог, передбачених у Порядку №496;
- за ненадання органам контролю під час проведення перевірки Форми обліку та первинних документів на всі товари, що знаходяться у місці продажу.
Такі положення передбачені оновленою редакцією статті 20 Закону про РРО.
Спільно з керівниками підприємств та ФОП переглянули матеріали банеру «Програмні РРО»,що містять актуальні нормативно-правові акти, які регулюють відносини у сфері реєстрації та застосування РРО/ПРРО, відповіді на поширені питання, що надходять до ДПС від користувачів ПРРО, презентаційні матеріали тощо.(дані матеріали розміщені за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.)
Також у банері наявні покрокові інструкції зі встановлення та налаштування ПРРО(https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy-/,та https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/programniy-reestrator-rozrahunkovih-operatsiy/fiskalniy-dodatok-prrosto/), відеоуроки щодо реєстрації ПРРО та відеоінструкція щодо Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців розміщені за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/.
Відеоуроки щодо формування електронної печатки для ПРРО розміщено за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/elektronni-dovirchi-poslugi/.
Літинська ДПІ ГУ ДПС у Вінницькій області