Стаття 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ) визначає, що платниками ЄСВ є як ФОПи спрощенці, так і ФОПи на загальній системі. З 1 березня 2022 року до 31 грудня 2024 року, діяла пільга, яка дозволяла ФОПу не сплачувати ЄСВ «за себе». На цьому могли заощаджувати як ФОПи-загальники, так і ФОПи-єдинники. Пільга діяла на всій території України. Тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. (п. 919 Перехідних положень Закону про ЄСВ). Підприємцям, які, хто користувалися пільгою і не платили ЄСВ, не нараховувався пенсійній та страховий стаж.
Не дивлячись на те, що законодавством передбачено, що пільга діє протягом всього часу воєнного стану та навіть протягом 12 місяців після його закінчення, у Закон України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» закладено норму, згідно якої пільга на період 2025 року призупиняється. Зокрема, призупинити на 2025 рік дію пільги, що визначена п. 919 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет на 2025 рік. Якщо ФОП не платив ЄСВ, він мав право не подавати додаток до річного звіту. Якщо ж за певні місяці ЄСВ було сплачено, то Додаток з ЄСВ необхідно подати, зазначивши в ньому тільки ті місяці, в яких відбувалася сплата ЄСВ.
Перевірити інформацію щодо сплати ЄСВ можна через електронний кабінет платника податків. Для цього необхідно в е-кабінеті обрати в меню «стан розрахунків із бюджетом» і в «податок для фізичних осіб підприємців, у тому числі, які обрали спрощену систему». Якщо наявні коди зарахування 101, це означає, що сплачено, якщо кодів зарахування 101 немає, то кошти або не зарахувалися, або не сплачені, або сплачені не на той рахунок.
ЄСВ сплачуватиметься у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, яка і в 2025 році складатиме 8000 гривень. Отже, щомісячний платіж ФОПа – єдинника становитиме 1760 гривень. «Загальники» платитимуть ЄСВ за ставкою 22% від чистого доходу. Причому мінімальний платіж складатиме 1760 грн (від суми, не менше мінімальної зарплати), а максимальна сума ЄСВ буде нараховуватись, виходячи з 20 мінімальних заробітних плат (160000 грн) і становитиме 35200 грн. Тому, відповідно, сума ЄСВ ФОПів-загальників за наявності великого доходу буде вищою, ніж це було раніше, коли максимальна база нарахування ЄСВ була 15 мінімальних заробітних плат.
Сплата ЄСВ здійснюється раз в квартал протягом 20 днів після закінчення кварталу загальною сумою, яка складатиме 5280 гривень (1760 грн х 3 місяці). Але на практиці більшість підприємців платять його помісячно, що не є помилкою, і ФОПи-єдинники, і ФОПи-загальники мають на це право.
Сплачуючи ЄСВ, слід звернути увагу, щоб зарахування відбулося з кодом 101 (перевірити код зарахування і знайти реквізити для сплати можна в електронному кабінеті платника податків). Інформація про сплату зазвичай з’являється протягом 3 днів після проведення платежу. Незважаючи на відміну пільги зі сплати ЄСВ, деякі категорії платників податків й надалі (в 2025 році) можуть не сплачувати ЄСВ, а саме:
1. особи, які отримують пенсію за віком або за вислугу років;
2. особи з інвалідністю;
3. особи, що досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;
4. особи, які мають основне місце роботи або уклали ГІГ-контракт з резидентом Дія Сіті за умови сплати роботодавцями ЄСВ мінімум із 1 МЗП;
5. особи, які є одночасно ФОП та самозайнятими особами (сплачують ЄСВ виключно один раз).
Крім того, ФОПи на загальній системі за умови відсутності доходу зможе теж і надалі не платити ЄСВ, оскільки це право передбачено ст. 7 Закону про ЄСВ, яка не зазнала змін.