Управління податкових сервісів ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 року N 329 "Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів" (далі - Наказ N 329) та Законом України від 30 листопада 2021 року N 1914-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" (далі - Закон N 1914) внесено низку змін до відповідних нормативно-правових та законодавчих актів.
Так, зокрема, встановлено обов'язок суб'єктів господарювання щодо відображення у фіскальних касових чеках, які формуються всіма без виключення РРО та програмними РРО, цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Зміни набули чинності 01.10.2021 року та поширюються на суб'єктів господарювання, які здійснюють роздрібний продаж алкогольних напоїв, з 01.01.2022 року.
Водночас низка моделей РРО не були доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) та як результат - такі РРО не спроможні на сьогодні забезпечувати відображення у фіскальних касових чеках цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку, якими марковані алкогольні напої.
Використання таких РРО при продажу алкогольних напоїв призведе до формування не відповідних розрахункових документів, за що до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані значні фінансові санкції відповідно до вимог пункту 1 статті 17 Закону України від 06.07.95 N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Враховуючи викладене, ДПС наказом від 28.07.2022 N 489 внесено відповідні зміни до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Внесені зміни до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій по своїй суті не передбачають автоматичного скасування реєстрації вже зареєстрованих РРО, не забороняють їх використання на території України, оскільки вони продовжують перебувати в Державному реєстрі, та є лише запобіжником для недопущення реєстрації моделей (модифікацій) РРО, що не виконують вимог нормативно-правових актів в частині можливості відображення марок акцизного податку при продажу алкогольних напоїв.
На сьогодні діє наказ ДПС України від 10.01.2023 №15 “Про внесення змін до наказу ДПС від 21.12.2020 N 744”, в якому викладена нова редакція Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, яка також містить відповідні примітки щодо можливості застосування РРО у певній сфері.
Крім того, ДПС розроблено та надано суб’єктам господарювання для застосування під час проведення розрахункових операцій безкоштовне програмне рішення ДПС (ПРРО), функціонал якого забезпечує виконання вимог, встановлених до ПРРО чинним законодавством та нормативно-правовими актами.
Наголошуємо, що наведена ситуація жодним чином не впливає сама по собі на право використовувати вже зареєстровані РРО.
Примусове скасування уже зареєстрованих РРО передбачене виключно вимогами глави 4 розділу II Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 N 547, зареєстрованого в Мін'юсті 05.07.2016 за N 918/29048.
Повідомляємо, що всі без виключення РРО, які не забезпечують відображення реквізитів марок акцизного податку в розрахункових документах, можуть і надалі без обмежень використовуватись для реєстрації розрахункових операцій при продажу будь-яких товарів та послуг, окрім алкогольних напоїв.