Упровління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Вінницькій області інформує, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обовязків, визначених ПКУ, майно платника податків, якиї має податковий борг, передається в податкову заставу.(п.83.1 ст.83 ПКУ)
Право податкової застави виникає згідно з ПКУ і не потребує письмового оформлення.
Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платників, яке перебуває в його власності(господарському віданні або оперативному управлінні) в день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. ( п.89.2 ст.89 ПКУ)
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майно у податкову застову здійснюється на підставі рішення керівника(його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке представляється платнику податків, що має податковий борг(п.89.3 ст.89 ПКУ)
До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. (п.89.3 ст. 89 ПКУ)
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. (п.89.3 ст.89 ПКУ)
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно.(п.89.3 ст.89 ПКУ)
Механізм застосування податкової застави податковими органами, визначає Порядок застосування податкової застосування податковї застави податковими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №586 (із змінами).
У разі, якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення майна такого платникаподатків у податкову заставу та/ або не подає документів, необхідних для такого опиу, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна в податкову заставу.(п.89.4 ст.89)
Контролюючи орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов’язання такого платника податків допустили податкового керуючого для опису майна в податкову заставу.(п.89.4 ст.89).
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. ( п.89.4 ст.89 ПКУ)
Зміна предмету застави може здійснюватися тільки за згодою контролюючого органу. ( п.89.7 ст.89 ПКУ)