Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Товариство з Вінниччини на 607,4 тис. грн завищило від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду 

опубліковано 30 листопада 2023 о 08:34

Управління податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області повідомляє, що при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні суми до бюджетного відшкодування за липень 2023 року ТОВ “А”, яке здійснює операції з виробництва олійно-жирової продукції з подальшим вивозом за межі митної території України, встановлено завищення від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації з ПДВ за липень 2023 року) на суму 607,4 тис. грн.

Зазначене порушення виникло внаслідок заниження податкових зобов’язань (рядок 9 декларацій) у відповідних звітних періодах та завищення податкового кредиту (рядок 17 декларацій) у відповідних звітних періодах, а саме:

В ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ “А” на порушення п.185.1 ст..185, п.186.1 ст.186, п.187.1 ст.187 та п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ (із змінами та доповненнями) підприємство протягом квітня, червня, липня 2023 року здійснювало реалізацію самостійно виготовлених товарів за ціною нижчою за звичайну ціну, при чому не провело коригування податкового зобов’язання у бік збільшення - на суму перевищення звичайної ціни товарів над договірною (продажною) вартістю.

ТОВ “А” згідно податкової накладних реалізувало платнику ПДВ лушпиння соняшникового по ціні 0,021 - 0,05 тис. грн без ПДВ, що нижче за звичайну ціну. 

В ході перевірки було здійснено аналіз Єдиного реєстру податкових накладних щодо цін придбання/продажу лушпиння соняшникового за період з 01.04.2023р. по 31.07.2023р. по підприємствам-переробникам насіння соняшнику в олію соняшникову. Проведеним аналізом по 17 виробниках олії соняшникової встановлено звичайну ціну на товар у відповідному періоді, а саме 0,99 - 1,56 тис. грн за тону без ПДВ.

Враховуючи вищевикладене, в результаті не віднесення до складу податкових зобов’язань суми ПДВ при постачанні товарів нижче ціни їх придбання, ТОВ "А" занижено суму податкових зобов’язань по податку на додану вартість всього на 100,3 тис. грн.

Крім того на порушення п. 1201.2 ст. 1201, п.201.10 ст.201 ПКУ ТОВ "А" не склало та не зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на поставку товару в межах оподатковуваних операцій та не склало та не зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг,

В ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ “А” на порушення п. 185.1 ст. 185, п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192, п.п. 195.1.3 п. 195.1 ст. 195, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 розділу V ПКУ безпідставно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ в розмірі 49,8 тис.грн., а саме по операціях, по яких відсутній об’єкт оподаткування, та на підставі податкової накладної, що містить помилки, яка не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію.

ТОВ "А" (клієнт) та ТОВ "Б" (експедитор) узгодили надання/отримання транспортно-експедиційних послуг, шляхом підписання акту про надання послуг. Слід зазначити, що сторони не врахували те, що, згідно чинного законодавства, в акті здачі-приймання робіт (надання послуг) експедитор відображає окремими рядками послуги отримані від перевізників, інших учасників процесу транспортування (які експедитор зобов’язаний перевиставити клієнту) та винагороду експедитора (дохід експедитора отриманий від надання послуг). В даному випадку в актах здачі-приймання робіт (надання послуг) винагороду експедитора та інші послуги не зазначено. Крім того, ТОВ «А» було надано отриману від ТОВ «Б» копію переліку АТ “У” на частину послуг. При цьому на залишок послуг, що оподаткується за ставкою 20% не надано копій документів. Таким чином, застосувавши до вартості послуг (бази оподаткування) ставку оподаткування ПДВ в розмірі 0% та встановивши відсутність об’єкту оподаткування ПДВ на суму послуг, по яких не надано копій документів, встановлено фактичне нарахування ПДВ на дані послуги в розмірі 0 грн., що означає відсутність ПДВ за даними послугами для включення до складу податкового кредиту.

Враховуючи вищевикладене при надані транспортно-експедиційних послуг нараховується плата експедитору (кошти, сплачені клієнтом експедитору за належне виконання договору транспортного експедирування). При цьому у плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування. Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб'єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування. Єдиним транспортним документом при здійсненні міжнародних вантажних залізничних перевезень є накладна СМГС. Міжнародні перевезення (здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом) оподатковуються ПДВ за ставкою 0%. Таким чином експедитор передає клієнту витрати на оплату послуг (робіт) інших осіб з застосуванням тієї ставки оподаткування ПДВ за якою були отримані вказані послуги, в даному випадку за ставкою 0%. Крім того відсутній об’єкт оподаткування по операціях по яких не надано підтверджуючі документи.

Таким чином акт здачі-приймання робіт (надання послуг)  має істотні недоліки в документі, що містить відомості про господарську операцію, а саме перешкоджає можливості ідентифікувати зміст та обсяг господарської операції. При цьому податкова накладна складена за таким актом містить помилки, які не дають змоги у повній мірі ідентифікувати здійснену операцію, складена з порушенням норм ПКУ, а отже, не може бути підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту (у тому числі у разі, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН).

Також на порушення п.44.1 ст.44 , п.198.2, п.198.3 та п.198.6 ст.198. ,п.201.1.,а.201.4, п201.7, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ ТОВ “А” за квітень 2023 року віднесено до складу податкового кредиту суми ПДВ за податковими накладними, обов’язкові реквізити яких, не відповідають показникам, відображеним в бухгалтерському обліку при здійсненні операцій з придбання у постачальників товару за номенклатурою “Соняшник високоолеїновий”.

Перевіркою встановлено, що ТОВ “А” при документальному оформленні придбання товару проводилося визначення фактичної ваги та залікової ваги товару відповідно до базисних показників, передбачених умовами договору, укладеного з постачальником, а саме: вологість 8% та засміченність - 3%. Фактична вага відвантаженого соняшника зазначається в товарно-транспортній накладній, яка підтверджує транспортування з вказанням ваги “брутто” та “нетто”. При прибутті товару на склад отримувача на основі лабораторного дослідження визначається залікова вага товару в залежності від встановлених показників вологості та сміттєвої домішки. Всі показники, а саме: фактична вага, залікова вага та дані лабораторного дослідження фіксуються у приймальній квитанції. На основі приймальних квитанцій оформлюється прибутковий ордер на кожну партію товару по фактичній вазі. По ній здійснюється оприбуткування товару по бухгалтерському рахунку 201 “Сировина й матеріали”.

Постачальник, при складанні первинного документа, а саме видаткової накладної, яка є підтвердженням операції з продажу, в графі “кількість” вказує вагу товару, визначену з урахуванням лабораторних показників, тобто залікову вагу відвантаженого товару. Сумарні показники, тобто вартість без урахування ПДВ, сума ПДВ та загальна сума до оплати при цьому залишаються незмінними.

В результаті таких дій вага оприбуткованої партії товару та ціна за одиницю не відповідає показникам, які зазначені постачальником у видатковій накладній, на основі якої в подальшому виписується податкова накладна, що є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту звітного періоду. Таким чином, підприємство в бухгалтерському обліку отриманих запасів відображає показники кількості та ціни, які не відповідають показникам зазначеним у первинному документі, тобто видатковій накладній.

Відповідно наданих до перевірки документів та в ході аналізу податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ “А” встановлено, що підприємством віднесено до складу податкового кредиту за квітень 2023 року ПДВ за ставкою 14% з операцій по придбанню соняшника у постачальників по податкових накладних за вересень 2022 року, лютий 2023 року на загальну суму ПДВ 1451,7 тис. грн та по розрахунках коригування до збільшення на загальну суму ПДВ 44,8 тис. грн., з яких податкові накладні на суму ПДВ 462,3 тис. грн та розрахунки коригування до збільшення на загальну суму ПДВ 44,8 тис. грн не відповідають обсягам фактично проведених операцій.

За результатами перевірки, було встановлено завищення від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на суму 607,4 тис. грн (р.21 Декларації “Cума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду”) за липень 2023 року та завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.2 (20.2.1) Декларації) за липень 2023р. на суму 49,8 тис. грн.