Управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Вінницькій області відповідає, що відповідно до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) при провадженні господарської діяльності із видобування корисних копалин (у тому числі підземних вод) передбачено справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата).
Платниками Рентної плати, зокрема, визначено суб’єктів господарювання, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі – спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об’єктах (ділянках) надр (п.п. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Кодексу).
Таким чином у надрокористувачів, які без отримання спеціального дозволу на користування надрами видобувають корисні копалини (у тому числі підземні води) у обсязі менше 13 кубічних метрів на особу в місяць (за показниками лічильників) відповідно до п.п. 252.1.5 п. 252.1 ст. 252 Кодексу, не виникають податкові зобов’язання з Рентної плати та відповідно відсутня необхідність подання податкової звітності з рентної плати.
Водночас платниками Рентної плати є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу).
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (ст. 49 Водного кодексу України).
Видача або надання відмови у видачі дозволу на спеціальне водокористування здійснюється на підставі надходження заяви надрокористувача та документів, необхідних для видачі такого дозволу.
У разі підтвердження відповідним територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, підстав для отримання надрокористувачем дозволу на спеціальне водокористування, то у такого надрокористувача відсутній обов’язок платника Рентної плати та необхідність подання податкової звітності з рентної плати.
Порушення законодавства про надра тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України (ст. 65 Кодексу України про надра).
Разом з тим слід зауважити, що строки дії документів дозвільного характеру автоматично продовжено на:
період карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), і протягом трьох місяців з дня його/їх закінчення (п. 2.1 п. 2 ст. 11 Закону України від 06 вересня 2005 року № 2806-ІV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»);
період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування
(п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 року № 314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану»).