Управління податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що документальні перевірки суб’єктів господарювання здійснюються відповідно до вимог Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів, які регламентують діяльність контролюючих органів.
За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова, адміністративна та кримінальна (ст. 111 Кодексу).
Водночас відповідно до ст. 11 Кримінального кодексу України (далі - КК України) кримінальним правопорушенням є передбачене КК України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення.
Зокрема, привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК України) та/або умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без без створення юридичної особи чи будь якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних, великих та особливо великих розмірах (ст. 212 КК України).
За наслідками документальних перевірок суб’єктів господарювання встановлюється як сума несплачених до бюджету податків, так і коло службових осіб платників податків, винних у скоєні правопорушень.
Отже, якщо за наслідками перевірки зменшено суми податку на додану вартість до відшкодування або виявлено порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за якими сума завданої державі шкоди або замаху на заподіяння шкоди є достатньою для притягнення до кримінальної відповідальності, орган ДПС письмово повідомляє відповідне територіальне управління Бюро економічної безпеки України за основним місцем обліку платника податків на дату такого повідомлення і передає матеріали перевірки для прийняття рішення згідно з положеннями ст.ст. 214, 216 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України).
Управлінням податкового аудиту ГУ ДПС у Вінницькій області здійснюється передача до правоохоронних органів матеріалів документальних перевірок платників податків для прийняття рішення згідно з положеннями ст.ст. 214, 216 КПК України в разі, якщо за наслідками перевірки зменшено суми податку на додану вартість до відшкодування або виявлено порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за якими сума завданої державі шкоди або замаху на заподіяння шкоди є достатньою для притягнення до кримінальної відповідальності.
Так, за 10 місяців 2024 року управлінням податкового аудиту до правоохоронних органів передано матеріали по 21-й перевірці суб'єктів господарювання, на загальну суму понад 59 млн грн.