Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Щодо особливостей стягнення податкового боргу з фізичних осіб

опубліковано 02 грудня 2024 о 08:39

Управління по роботі з податковим боргом ГУ ДПС у Вінницькій області звертає увагу платників податків на те, що стягнення податкового боргу з фізичних осіб має певні особливості, а саме, згідно з пунктом 87.11 статті 87 Податкового Кодексу України(надалі - ПКУ) органи стягнення звертаються до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу фізичної особи.

Податковий борг з фізичних осіб стягується за рішенням суду державною виконавчою службою відповідно до Закону України від 02 червня 2016 №1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі – Закон №1404-VІІІ). На підставі статті 18 Закону №1404-VІІІ державний виконавець має право, зокрема:

- безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх;

- накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку;

- накладати арешт на кошти та інші цінності боржника. 

Відповідно статті 48 Закону №1404-VІІІ звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації.

В першу чергу стягнення за виконавчими документами звертається на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.

Якщо при стягнення за виконавчими документами у боржника виявлені готівкові кошти, то ці кошти вилучаються та зараховуються на відповідні рахунки органів державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного робочого дня після вилучення, про що складається акт.

У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, за винятком майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника.

Відповідно статті 50 Закону №1404-VІІІ звернення стягнення на об'єкти нерухомого майна здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.

Також, разом із житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику.