Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Про нарахування, утримання та сплату до бюджету військового збору 

опубліковано 05 грудня 2024 о 08:33

ГУ ДПС у Вінницькій області інформує, що  з 1 грудня 2024 року набрав чинності Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ. Документом внесено зміни, зокрема, до Податкового кодексу України. Вказаним документом передбачено підвищення ставки військового збору з 1,5 до 5 відсотків від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених п. 162.1 ст. 162 розділу IV Кодексу: 

фізичних осіб – резидентів, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; 

фізичних осіб – нерезидентів, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні; 

податкових агентів. 

Нагадаємо, що відповідно до підпункту 1 пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у пп. 1 підпункту 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу ХХ Кодексу, за ставкою, визначеною пп. 1 пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, – 5 відс. від об’єкта оподаткування. Згідно з пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у пп. 1 пп. 1.1 п. 161 підрозділі 10 розділу ХХ Кодексу, є особи, визначені у ст. 171 Кодексу, зокрема податкові агенти, в т.ч. роботодавці. Звертаємо увагу, що пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 розділу IV Кодексу встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів. Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування. При цьому, звертаємо увагу, що п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що доходи платників військового збору – осіб, визначених п. 162.1 ст. 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом. Враховуючи викладене, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати, у тому числі за час відпустки, у вигляді виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (за час перебування платника податку на лікарняному), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). Також до доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого за листопад 2024 року, застосовується ставка військового збору 1,5 відс. незалежно від фактичної її виплати у грудні 2024 року. 

До зазначених доходів, які будуть нараховані (виплачені, надані) за податкові періоди після 1 грудня 2024 року, застосовується ставка військового збору 5 відсотків.