Управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Вінницькій області інформує, що позиція ДПС, щодо поширення норм Закону України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» на діяльність з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі продуктами, що містять нікотин, призначеними для сприяння припиненню вживання тютюну (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00), погоджено Міністерством фінансів України.
Йдеться про те, що класифікація товарів для митних цілей здійснюється відповідно до положень УКТ ЗЕД, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ «Про Митний тариф України».
Згідно з поясненнями до товарної позиції 2404 у цій товарній позиції класифікуються, зокрема, продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00.
Нікотинова замісна терапія врегульована наказом Міністерства охорони здоров’я України від 26.09.2012 №746 «Про затвердження Методичних рекомендацій для медичних працівників закладів охорони здоров’я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну».
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2012 № 601 ««Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів» затверджено Стандарти медичної допомоги, які включають «Стандарт 5. Медична допомога при припиненні вживання тютюнових виробів здійснюється комплексно, із застосуванням немедикаментозних методів та фармакотерапії» (далі - Стандарт 5.)
Стандартом 5 передбачено такі обов’язкові критерії:
для фармакотерапії застосовуються лікарські засоби з доведеною ефективністю щодо їх впливу; лікарські засоби нікотинозамісної та ненікотинозамісної терапії обов’язково назначаються медичним (фармацевтичним) працівником.
Значення терміну «лікарський засіб» визначено у статті 2 розділу І Закону України від 04 квітня 1996 року № 123/96-ВР «Про лікарські засоби». Відомості про лікарські засоби містяться у Державному реєстрі лікарських засобів України.
Закон № 3817 визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних і сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним і виробництвом та обігом на території України.
Відповідно до пункту 85 частини першої статті 1 Закону №3817 та підпункту 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - | Кодекс) тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Згідно з підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено статтею 215 Кодексу, зокрема, у підпункті 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Кодексу визначено коди згідно з УКТ ЗЕД тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, які відносяться до підакцизних товарів. Товар за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 відсутній в переліку, визначеному підпунктом 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Отже, товар з кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 не є підакцизним , товаром і на нього не поширюються вимоги Кодексу щодо:
маркування марками акцизного податку (ст. 226 Кодексу);
встановлення та декларування максимальних роздрібних цін, нанесення максимальних роздрібних цін на споживчу упаковку тютюнових виробів разом із датою їхнього виробництва, заборона продажу суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 14.1.106 п. 14.1 ст. 14, ст. 220 Кодексу).
Водночас у Законі № 3817 відсутня норма щодо поширення його норм не на всі види тютюнових виробів, а тільки на тютюнові вироби, що є підакцизними товарами.
Надане у пункті 85 частини першої статті 1 Закону №3817 визначення «тютюнові вироби» не надає можливості визначити, чи відносяться до таких виробів продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну (код згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00), та, відповідно, чи поширюються на зазначені продукти вимоги Закону №3817 щодо ліцензування їх виробництва, оптової та роздрібної торгівлі ними, внесення місць зберігання таких продуктів до Єдиного реєстру місць зберігання.
Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлено статтею 7 Закону України від 2 березня 2015 року № 222-VІІІ «Про ліцензування видів господарської діяльності» зі змінами (далі - Закон № 222).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 222 ліцензуванню підлягають, зокрема, такі види господарської діяльності:
виробництво і торгівля спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, зберігання пального, вирощування тютюну, ферментація тютюнової сировини, що ліцензуються відповідно до Закону № 3817 (пункт 7 частини першої статті 7 Закону № 222);
виробництво лікарських засобів, оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами, імпорт лікарських засобів, (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) - з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про лікарські засоби» (пункт 10 частини першої статті 7 Закону № 222).
З огляду на системний аналіз норм законодавства у сфері контролю за виробництвом і обігом тютюнових виробів, ДПС вважає, що положення Закону №3817 не поширюються на виробництво та обіг продуктів, що містять нікотин, призначених для сприяння припиненню вживання тютюну (код згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00), які є лікарськими засобами, якщо їх належність до лікарських засобів підтверджено реєстраційним посвідченням на лікарський засіб, виданим на підставі наказу Міністерства охорони здоров’я України, та відомості про який містяться у Державному реєстрі лікарських засобів України.